Yeniden Kullanılabilir Bir Su Şişesi Seçmek İçin 7 Neden

Yeniden Kullanılabilir Bir Su Şişesi Seçmek İçin 7 Neden

Bir şişe su için ne kadar harcamak istersiniz? 10, 20, 30 … 1500 dolar mı? Hayır, şaka değil. Tamamen kristallerle kaplı sınırlı sayıda S’well-Swarovski su şişesi aylık kiranın karşılığı olabilir. On beş yıl önce, su şişeleri izciler için olmazsa olmazdı ya da ormanda bir ay boyunca eğlenceli bir tatil için kalmayı düşünenler için vazgeçilmezdi.

Zamanda geriye dönüp giderken, su şişelerinin 60’lara, Nalgene’de üretilen kırılmaz şişenin dönemine, Rochester’da bir laboratuvarda oluşturduğu ve daha sonra oğlunun tüm izci birliğini donatan şirketin başkanı tarafından yapılan döneme kadar izleyebiliriz.

Hangi su şişesini seçtiğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim

Bugün su şişesi bir trend ve yeni bir ivme yaşıyor. Sektörün büyümesi: 2015 yılında 7,4 milyar dolar olarak tahmin edildiği üzere 2024 yılına kadar 10,19 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bildiğiniz hemen hemen herkesin kullanabileceği en az bir şişe olması muhtemeldir ve “su şişesi türleri”ne bakarsanız ucuz, kenarsız şişelerden kablosuz hoparlörler ve ortam ışığı olan abartılı şişelere kadar bu nesnenin bir çok türünü bulabilirsiniz.

En iyi su şişesini nasıl seçerim? Sınırsız sayıda var ama temelleri unutmayalım: sağlam, boyun çapı küçük, açılması kolay, yalıtkan ve yıkanabilir ve zahmetsizce taşınabilecek kapasite ve ağırlıkta. Tasarımdan bahsetmiyorum bile. Belki de herkes umursamıyor, ama çoğu için önemli bir değişkeni temsil ediyor: en iyi su şişesi sadece işlevsel değil aynı zamanda estetik açıdan da güzel olandır.

En iyi su şişesini seçmeden önce, ne yapmak istediğinizi net bir şekilde karar vermeniz gerekir. Sıcak veya soğuk içeceklerin taşınmasından açık hava etkinliklerine kadar her detayı düşünmek önemlidir.

Neden tekrar kullanılabilir bir su şişesi kullanıyorsunuz?

Bunu da merak ediyorduk ve su şişelerinin rönesansının çevre ile daha fazla ilgisi olduğunu keşfettik (sadece temel nedenlerden biri olmaktan öte).

1. Çevre

Birleşmiş Milletler raporuna göre, okyanuslardan her yıl 8 milyon tondan fazla plastik çıkıyor. Bu oran, 2050 yılında denizdeki balıklardan daha çok plastikle karşılaşacağımız sonucunu doğuruyor. İtalya, kişi başına 192 litre su ile Avrupa’da en fazla şişelenmiş su tüketen ülke olarak, Avrupa ortalamasının iki katını elinde tutuyor. Sadece tek bir su şişesi kullanılarak, plastik tüketimi büyük ölçüde azaltılabilir.

Türkiye’de ise yılda yaklaşık 3 milyon ton plastik ambalaj malzemesi üretiliyor. Bu da Türkiye’de yaşayan her bir bireyin yaklaşık 40 kg plastik ambalaj malzemesi kullanması demek.

2. Zararlı maddeler

Plastik şişeler neden tekrar kullanılmamalıdır?

Sebeplerin çoğu – olumsuz etkileri hiç gösterilmemesine rağmen – içinde sıvı depoladığımız şişelerin yapıldığı bisfenol A (BPA) ve polietilen tereftalat (PET) ile ilgilidir. PET, içerdiği elementte bozulma ve yayılma eğilimindedir. Bu nedenle, yiyecekleri ısıtmak veya sıvı saklamak için tekrar kullanılması kesinlikle önerilmez.

3. Bakterilerin çoğalması

Plastik şişelerin sürekli kullanılması amaçlanmamıştır, ilk kullanımdan sonra atılmalıdır. Bu nedenle, temizlenmesi kolay veya çizilmeye karşı dayanıklı olmaları beklenmez ve sonuç olarak bakteriler çoğalmaları için ideal yaşam alanlarını plastik şişelerde bulabilirler.

4. Yardımseverlik

Yeniden kullanılabilir su şişeleri üreten şirketler, sivil toplum kuruşlarına veya sürdürülebilirlik girişimlerine katkıda bulunur ve su şişesi alımından elde ettikleri gelirin bir bölümünü hayır kurumlarına bağışlar.

5. Seyahat ve spor

Su şişesi, seyahat ve spor için ne kadar rahat?

Sadece ertesi gün için önceki gece su şişenizi doldurun ve su alabileceğiniz bir yer bulma kaygısı olmadan seyahatiniz esnasında bulduğunuz çeşmelerden şişenizi doldurun. Spor esnasında da her zaman yanınızda bulundurun.

6. Hidrasyon

Uygun bir diyet uygulamak istiyorsanız çok su içmek bir kuraldır. Bu anlamda, yanınızda bulundurduğunuz su şişesi vücudunuzun su ihtiyacını her an karşılamanıza yardımcı olur. Yeni nesil su şişeleri, sıvı seviyesini sürekli izleyen ve içme zamanı geldiğinde sinyal veren uygulamalar ile senkronize edilebilir.

7. Estetik

Bunu inkar etmenin bir anlamı yok. Su şişesi, bir çanta veya ayakkabı gibi gösterilmesi için bir aksesuar haline gelmiştir. Şirketler, insanların sadece yüksek kalitede değil, aynı zamanda estetik açıdan hoş bir ürün için de premium bir fiyat ödemeye istekli olduklarını keşfetti. Ayrıca, insanlar sosyal medyada fotoğraf paylaşmayı veya sağlık aktivitelerini belgeleyen hikayeler çıkarmayı severler ve genellikle su şişeleri bu hikayelerin kahramanlardır.