SKILLROW’UN ARKASINDAKİ BİLİM

Technogym, Berlin’de gerçekleştirilen 2018 Dünya Kürek Sporları Tıp, Bilim ve Antrenörler Konferansı’nda her şeyi açıkladı

Fitness, spor ve sağlık konularındaki teknoloji ve dijital hizmetlerin en iyi markalarından biri olan Technogym, kapalı alan kullanımı için tasarlanan yeni ürünü ‘Skillrow’ ile kürek çekme makinelerindeki rekabete yeni bir soluk getirdi. Skillrow ‘Aquafeel’, ‘Multidrive’ ve tamamen internete bağlanabilen bir ekran ve Skillrow uygulaması gibi yenilikçi özelliklerle, dünya çapında rekabetçi kürekçiler arasında güçlü bir ilgi oluşturdu ve bu yaz, hem Henley Royal Regatta’da hem de Dünya Kürek Çekme Şampiyonası’nda atletlerin ısınma alanında yer aldı.

FOTOĞRAF: Skillrow 2018 Dünya Kürek Çekme Sampiyonası’nda, Plovdiv/Bulgaristan
FOTOĞRAFÇI: Benedict Tufnell

Technogym, Ar&Ge bölümlerinde çalışan 150’den fazla mühendisle, araştırma ve yeniliğe yaptığı büyük yatırımlarla biliniyor. Sudaki hareketin doğal kıvrımını simule etme konusunda geleneksel ergometrelerden daha fazla yaklaşan ‘Aquafeel’ özelliği, hızla büyüyen kapalı alan kullanımı için kürek çekme ekipmanı pazarına gelen yeniliklerden sadece bir tanesi.

Technogym Kasım ayında, 2018 Dünya Kürek Sporları Tıp, Bilim ve Antrenörler Konferansı’na en son ürünleri hakkında konuşmak için davet edildi.  Konferansa dünya kürek çekme federasyonlarından 300’e yakın delege katıldı ve burada Technogym’in İtalya’daki Sağlık ve Performans Araştırmaları Laboratuvarı’nda araştırmaların tam olarak nasıl yürütüldüğünü dinlediler.

Ulusal takım koçlarıyla konuşan Technogym delegeleri, iki yıldan fazla bir süre önce Skillrow konsepti başladığında, ilk görevlerinin dünyanın en iyi kürekçilerinin bazılarından elde edebildikleri kadar çok bilgi almak olduğunu açıkladılar.

Ekipleri vaktini kürek çekme kulüplerini ziyaret ederek geçirdi ve aralarında dünya şampiyonu Bruno Rosetti’nin de bulunduğu İtalyan ulusal takımını Technogym laboratuvarındaki testlere katılmaya davet etti.  Şirket, Olimpiyat hareketlerinin referans markası olma konusundaki pozisyonuyla uyumlu olarak (Technogym, Olimpiyat Oyunları’ndan son sekizinin Resmi Tedarikçi oldu), aralarına Büyük Britanya’nın Rio erkekler takımından sekiz kere altın madalya alan Scott Durant ve İtalyan Olimpik kürekçiler Marcello Miani ve Rossano Galtarossa’nın da dahil olduğu, Olimpik madalya sahipleriyle yakından çalışmaya devam ediyor. Birlikte, hem elit kürekçilerin dünya çapındaki bir kürek çekme aletinden ne beklediğinin hem de zaten mevcut olanların üstünde daha iyi hale getirebilecekleri kilit noktaların büyük bir analizini yaptılar.

Bir Technogym temsilcisi, “Bir yüzyıldan fazladır, kürek çekme ekipmanları bir egzersiz yöntemi olarak kullanıldı ve yarışan kürekçiler için en popüler idman aracı haline geldi.” diye açıkladı. “Ne var ki dünya çapında ünlü olan kürek çekme biyo-mekanisti Valery Kleshnev’in yayınladığı bilimsel bir makalede de görüldüğü gibi, o zamanlar mevcut olan kürek çekme makinalarının ve gerçekten suda kürek çekmenin kinetikleri arasında çok az bir benzerlik vardı.”

Kleshnev’in araştırması, popüler kürek çekme makinelerinin sağladığı direnç kıvrımının, gerçekten ‘su üzerinde’ yapılan bir kürek çekme hareketininkinden çok farklı olduğunu göstermişti. Direnç hareket boyunca düzensizdi. Oysa su üstünde kürek çekmek hareketi başından sonuna kadar daha tutarlı bir direnç sağlıyordu.

 

FOTOĞRAF: Valent Sinkovic Plovdiv, Bulgaristan’da Skillrow üzerinde ısınma hareketleri yaparken
FOTOĞRAFÇI: Benedict Tufnell

1989’da Amerikan Spor Tıp Dergisi’nde yayınlanan ‘Ergometre ve suda kürek çekmenin kinetik bir karşılaştırması’ isimli başka bir çalışma da benzer sonuçlar elde etti. ‘Gecikmiş kürek gücünün tutma esnasında ortaya çıktığını’ (buna genellikle tutma-kayma denir), ‘sürüş kısmının sonunda bir direnç eksikliği olduğunu’ (buna bitiş kayması da denir) ve bunların da modern kürek çekme ekipmanlarının kilit sorunlarından olduğunu söyledi.

Technogym’i Skillrow’daki patentli ‘Aquafeel’ teknolojisini geliştirme konusunda teşvik eden de var olan ürünlerdeki bu eksikliklerdi.

Technogym bu sürecin iki aşamasının olduğunu açıkladı. “İlki sudaki hissi daha iyi taklit edebilecek yenilikçi bir direnç mekanizması oluşturmaktı. İkinci aşamaysa bunu istediğimizi elde ettiğimiz konusunda mutlu olana kadar test edip doğrulamaktı. Biyo-mekanik parametreleri ve oksijen alımını karşılaştıran geniş testler yaptık.”

Birleşik Krallık’taki Loughborough Üniversitesi’nin alanında öncü olan Spor Teknolojileri Enstitüsü’nden profesyonel atletler ve araştırmacılarla birlikte uzun bir prototip üretme, test etme ve rötuş yapma sürecinden sonra, Technogym sonunda pazar lideri olan rakiplerinin ürünleriyle tamamen aynı metabolik yüklenmeyi sağlayan bir ekipman ürettiklerini hissetti. Bunun da ötesinde, bu makine suda kürek çekerken küreğin sahip olduğu dinamiklerin titiz bir şekilde yeniden yaratılması aracılığıyla, gelişmiş bir direnç kıvrımı sunuyordu.

Ayrıca ivme ölçerler ve makineyi kullanırken kürekçilerin bellerinde oluşan yükü test ederek kasların kasılmasını ölçen EMG (elektromiyografi) sensörleri de kullandılar. Bu sensörler, daha yumuşak bir direnç kıvrımı sayesinde, kürekçilerin Skillrow’u kullanırken daha az bel gerilmesi yaşadığını ve bu sayede de daha az sakatlanma risklerinin bulunduğunu doğruladı.

En son ve en önemli test aşaması ise makineler arasındaki doğruluğun garantilenmesiydi. Bu, rekabet için en güçlü ekibi seçerken atletlerinin karşılaştırmalı güçlerini test etmek için son derece doğru sonuçlar veren makineler talep eden antrenörlere göre özellikle önemli bir noktaydı.

Technogym’in mühendisleri Skillrow’un doğruluğunu onaylamak için, bu makineleri kullanacak robotlar üretti. Robotların birbiriyle tıpatıp aynı, zamanlanmış bir dizi hareketi tekrar etmesiyle, ilk testler makinelerin toplam güç çıkışının %1,5’inden daha az bir oranda standart sapmayla, üstün bir doğruluk gösterdiğini buldu.

Skillrow, gelişmiş bir doğruluk ve his vermenin yanı sıra, etkileyici UI (kullanıcı arayüzü) özellikleri de sunuyor. Hem Skillrow mobil uygulamasına hem de Skillrow profesyonel uygulamasına WiFi, Bluetooth ve Ant+ ile tamamen bağlanabiliyor. Bunlar, atletlerinin zaman içindeki performanslarının kaydını tutmak ve bir tablosunu çıkarmak isteyen antrenörler için özellikle kullanışlı olacaklar.

Konferanstaki antrenörler için belki de en ilginç olansa, Skillrow için geliştirilen bağlı (connected) yarış teknolojisiydi. Technogym, makinedeki performansları farklı tekne kategorileri için, eşdeğer su zamanlarına dönüştürmek için gerçek kürek dinamiklerini kullanan akıllı bir bilimsel formül geliştirdi. Günümüzde bile bu teknolojinin iç mekan kullanımı için üretilen kürek çekme makineleri sektöründe eşi yok. Sistem, bağlı (connected) Skillrow makineleri üstünde yarışan kürekçiler arasındaki senkronizasyon seviyesini hesaplayıp, puanlarını da ona göre ayarlayarak daha da ileri gidiyor.

Heyecan verici bu özellik, tıpkı gerçekten kürek çekerken olduğu gibi, takım kürek çekme hareketi boyunca güç uygularken ne kadar senkronize olursa, o kadar hızlı gideceği anlamına geliyor. Skillrow’da senkronizasyon, her bir kürekçinin yakalama zamanlaması ve en yüksek gücünü ölçerek ve sonra da takım için bir ortalama hesaplayarak hesaplanıyor. Daha sonra da Skillrow ekranı her bir kürekçiye takımın geri kalanıyla ne kadar iyi senkronize olabildiklerini söylüyor. Gerçek bir sandalda kürek çekerken olduğu gibi, Skillrow makinelerinde yarışırken senkronize olamayan bir takım, senkronize olabilen bir takımdan daha yavaş oluyor.

Sunum sona erdiğinde, antrenörler açıkça etkilenmiş görünüyorlardı. Skillrow, teknolojide çoğu kişinin çoktan olması gerektiğini söylediği önemli bir yükselmeyi temsil ediyor. Kürek çekme sporu, yeni ürünlere uyum sağlama konusundaki yavaşlığı hakkında kötü bir şöhrete sahip olsa da, son iki dünya şampiyonasındaki genel madalya sayısına göre şu anda dünyanın en iyilerinden biri olan İtalyan ulusal takımı çoktan Skillrow üzerinde idman yapmaya başladı bile. Skillrow’un sayısız özellikleri ve arkasındaki geniş kapsamlı araştırmalar ile, çok daha fazla ulusal takımın da aynı şeyi yapması an meselesi olabilir.