Pareto ilkesi ya da 80/20 kuralına bağlı kalarak yaşamınızda ve işinizde daha etkin olma kılavuzu

• 80/20 kuralı olarak da bilinen Pareto ilkesi, sonuçlarımızın %80’inin eylemlerimizin %20’sinden ileri geldiğini belirtir.

• Bu ilkenin ekonomik ve sosyal seviyelerde istatistiksel olayları tahmin etmede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

• Pareto ilkesi bize vakit kaybettiren faktörleri analiz ederek ve bunları azaltarak ya da ortadan kaldırarak daha verimli olmamızı sağlayan bir araç olarak kullanılabilir.

• Eğitimde, Pareto ilkesini daha etkili ve verimli bir çalışma elde etmek için kullanabiliriz. HIIT gibi bir çalışmayı gerçekleştirmek, hızla iyi sonuçlar elde etmenin mükemmel bir yolu olabilir.

İtalyan ekonomist ve sosyolog Vilfredo Pareto, Lozan Üniversitesi’nde İtalya topraklarının %80’inin mülkiyetinin tüm İtalya halkının yalnızca %20’sinin elinde olduğunu kanıtlandığında takvimler 1897’yi gösteriyordu. Bu kanıt, İtalya’nın (vergiye tabi) servetinin %80’inin genel nüfusun beşte birine ait olduğu sonucuna varılmasına yol açmış ve akabinde bu durum İtalyan hükümetince en çok ilgilenilmesi gereken demografik özellik olarak kabul edilmiştir. Buradan yola çıkarak, bulguları bugün 80/20 kuralı olarak da bilinen ve şu hususları belirtilen ampirik istatistiksel kural Pareto ilkesi’ni ortaya çıkarmıştır:

SONUÇLARIN %80’İ EYLEMLERİN YALNIZCA %20’SİNDEN İLERİ GELECEKTİR

Daha basit terimlerle ifade edilecek olursa, Pareto ilkesi, elde edeceklerinizin büyük çoğunluğunun, gün içinde çok az eylemden, ya da üç kelimeyle anlatılırsa: “az ama öz” eylemlerden ileri geleceğini savunur.

Pareto ilkesinin son derece etkili olduğu ve ekonomi, sağlık, spor ve günlük yaşamın pek çok unsurunda kendini gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu ilkeyi doğrulayan en ilginç bulgulardan bazıları şöyledir:

• İş dünyasında Pareto ilkesi: belli bir firmada, tüm müşterilerin %20’si, toplam kârın %80’ini oluşturur.

• Sağlık alanında Pareto ilkesi: Tüm hastaların %20’si, tüm sağlık harcamalarının %80’inin nedenidir.

• Bilişimde Pareto ilkesi: Tüm yazılım hatalarının %20’si, tüm yazılım çökmelerinin %80’inin sorumlusudur.

• Suç önlemede Pareto ilkesi: Tüm suçların %20’si, suçluların %80’i tarafından işlenir.

Pareto ilkesinin “evrensel gerçeği”, mutlak 80/20 oranıyla temsil edilmesi gerekmemekle birlikte, günlük olarak hayatımızda yer etmesi gereken bir ilke, bilinçsizce seçimlerimizi yönlendiren bir modeldir. Bir sahip olduğunuz kıyafetleri düşünün, bir de giydiklerinizi: aynı gömleği ya da ceketi sahip olduğunuz diğer gömlek ya da ceketlere göre kaç kere giyiyorsunuz?

 

Bununla ilgili sayısız örnek verebiliriz, mesela tanıdığın insan sayısına karşı birlikte zaman geçirdiğin insan sayısı ya da telefonunda bulunan uygulama sayısına karşı bilfiil kullandığın uygulama sayısı vs.

80/20 kuralı nasıl kullanılır ve nasıl daha verimli olunur?

Tüm bu bilgiler son derece ilginç, ama Pareto ilkesi gerçekten yaşamınızı nasıl daha iyi hale getirebilir? Pareto ilkesi, sizi daha verimli hale getirmek ve size bolca zaman kazandırmak için çok faydalı bir araç olarak görülebilir.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, Pareto ilkesinden ileri gelen sonuçlardan biri, yaşamdaki çoğu şeyin eşit şekilde dağılmamış olması ve kontrol altına alınmazsa, kaçınılmaz olarak giderek daha fazla zaman kaybettirici faaliyetler yapacağımız ve bunun da bizi giderek daha verimsiz sonuçlara götüreceğidir (Azalan Verimler Kanunu olarak bilinen bir etki).

Pareto ilkesinin daha az şey yapmanın bir kısa yolu olmadığının altını çizmek önemli: Michelangelo zamanının %20’sinde Sistin Şapeli’nin %80’ini boyamış ve şapelin %20’sini boş bırakmış olsaydı, Papa bundan hiç memnun olmazdı; sonuçta halen başyapıtının %100’ünü teslim etmesi gerekti.

Bunun yerine, 80/20 kuralı, en fazla sonuç getiren eylemlere odaklanıp o kadar verimli olmayanları azaltarak ya da devrederek, genel verimliliğinizi birkaç kat daha arttırabileceğinizi belirtir.

Yapmanız gereken, ortalama bir günü analiz etmek ve yaptıklarınızı, her bir görevin getirdiği sonucu, bu sonucunun ne kadar önemli olduğunu ve o görevi tamamlamanın ne kadar sürdüğünü not almak.

80/20 kuralını tek bir görev için gereken eylemlere bölebilir, olası zaman kaybını kontrol edebilir ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi seçebilirsiniz. En önemli husus, kendinize karşı dürüst olmanız ve size zaman kaybettiren şeyleri, bunun nedenlerini ve daha iyi bir sonuç elde etmek için bunun gerekli olup olmadığını belirlemektir.

Sonuçta hepimiz sadece insanız, saatlerimiz ve enerjilerimiz sınırlı. Bu bağlamda, Pareto ilkesinin stratejik bir plan tanımında bize çok büyük yardımları olabilir ve yaşamlarımızı daha kolay hale getirmese de kesinlikle daha verimli hale getirmemize yardım edebilir.

Antrenmanda Pareto ilkesi

Hiç şüphesiz Pareto ilkesinin spor ve antrenman konusunda da büyük bir etkisi vardır. Bu bağlamda, 80/20 kuralı şu formu alır:

ANTRENMANLARIMIZIN SONUÇLARININ %80’İ, SPOR SALONUNDA GEÇİRDİĞİMİZ SÜRENİN %20’SİNDEN İLERİ GELİR

Bu konu insanların eşit veya daha iyi sonuçlarla zaman açısından daha verimli idman programları istediği spor salonu ortamlarında giderek daha fazla ilgi çekmektedir. İnsanların daha az boş zamanları olduğu ve bu nedenle aynı etkinliği yapmak için çok fazla zaman harcayamayacakları göz önüne alındığında, bu pek şaşırtıcı değil (Pareto ilkesinin bizi nasıl etkilediğinin bir başka örneği).

Buna karşı koymak için belirli antrenman rejimleri ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında, açık ara en fazla rağbet göreni Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Eğitim (HIIT) formatlarıdır. Bu formatlar, olabilecek en kısa sürede en iyi fiziksel idmanı gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır.

Skillrun Bootcamp veya Skillathletic gibi en iyi HIIT antrenman formatları, uzman eğitmenlerce öğretilir ve grup halinde gerçekleştirilir. Böylece bir yandan doğru hedefe varma garantisi veren verimli ve ter döktürücü bir antrenman sağlanırken, tüm ortamı daha cazip ve eğlenceli hale getirmek mümkün olur.

Grup dersler ve bir eğitmenin bulunması, HIIT’in bu kadar rağbet görmesinin nedenlerinden ikisi. Ancak, HIIT’in bu kadar Pareto İlkesine uygun bir antrenman olmasının nedeni kısa bir zaman zarfında HIIT’in size sağladığı kesin sonuçlar. Esasen, HIIT bazal metabolizma hızınızı arttırarak kalorilerinizi gerek antrenman sırasında gerek antrenman dışında daha etkili şekilde yakmanızı sağlar.

Ayrıca, en iyi HIIT antrenmanları, tüm vücudunuzu bir dizi karmaşık egzersiz yoluyla hareket ettiren Toplam Vücut Performansını hedefler.

HIIT antrenmanlarının yanı sıra, 80/20 anlayışını gözettiğiniz sürece, Pareto ilkesini başka pek çok formda kullanabilirsiniz. Bu şekilde, size en yüksek sonuçları getiren şeyi bulun ve üzerine ekleme yapın; tersine, size fayda sağlamayan egzersizleri veya rutinleri azaltın ya da tamamen kesin – bu bakımdan, mywellness uygulaması ya da akıllı cihazlara eklenmiş e-eğitmenler gibi, size zaman kazandıran teknoloji, muazzam bir nimettir.

Hedeflerinize bağlı kalırsanız, antrenmanınızın etkilerini arttırabileceğinizi ve spor salonunun dışında size tadını çıkarabileceğiniz epeyce fazladan zaman kalacağını göreceksiniz.