Dünya Çapında Fitness Anketi: Fitness Sektörü Nereye Gidiyor?

Fitness ve wellness, gözlerimizin önünde radikal bir biçimde değişiyor. Fitness bir zamanlar zinde kalmak, kilo vermek ve kas kazanmak için basit bir araç olarak görülüyorduysa bile, bugünlerde durum böyle değil. Yeni teknolojiler yayılıyor, eski moda eğitim teknikleri tamamen farklı bir yaklaşımla yenileniyor veya güncelleniyor ve bir zamanlar “fitness” kelimesini söylemeye cesaret bile edemeyen hedef kitleler artık değişimin güçlü birer taraftarı haline geliyor.
Böyle bir devrim gerçekleşirken, mevcut ve gelecekteki eğilimlerin bizim için neler getireceğini merak etmek çok doğal. Geçmişte tanık olduğumuz trendler hala güçlü bir şekilde devam ediyor mu, yoksa geçici mi oluyorlar? Yeni ortaya çıkan trendler, yıllar boyunca tüm sektörün stratejisi için bir çizgi oluşturacak mı?

Bu sorunun cevabı önemli, çünkü bu yeni eğilimlerin büyüklüğünün anlaşılması sağlık kulüpleri için daha sürdürülebilir gelirler, toplum ve şirket programları için daha etkili yatırımlar ve fitness kulüpleri için daha yüksek üye tutma ve gelirler sağlayabilir. Aynı şekilde, fitness endüstrisine de  tüketicilerinin aklından neler geçtiğine dair bir fikir veriyor, böylece şirketlerin gelecek için belirledikleri iş stratejilerini yeniden yönlendirmelerine veya onaylamalarına yardımcı oluyor.

Bu ihtiyaçlara cevaben, Amerikan Spor Hekimliği Üniversitesi (ACSM) tarafından yapılan,  14. Dünya Çapında Fitness Trendleri Araştırması  2020,  önümüzdeki yıl için  ticari, klinik, topluluk ve kurumsal sektörlere en uygun 20 trendi belirliyor. İlk versiyonu 2006’ya dayanan anket, dünya genelinde 2000’den fazla katılımcıdan gelen bilgilerle derleniyor ve trendlere göre, geleneksel uygulamaların kitlelerin yeni ihtiyaçlarına göre düşüş gösterdiğine dair ilginç sonuçlar gösteriyor.

2020 Versiyonu

Geçtiğimiz sene,  yükselen dört makro kategorinin varlığını ortaya koydu ve kategori başına en az bir eğilim, sıralamadaki ilk dört pozisyonda yer aldı:

  1. Giyilebilir Fitness Teknolojileri

Giyilebilir teknolojiler; fitness takipçileri, akıllı saatler, kalp hızı monitörleri ve GPS takip cihazlarından oluşur. İlk sırayı aldıkları 2016 yılında Dünya çapındaki ankette büyük bir eğilim olarak göründüler. Bu takip cihazları, biyometrikleri izleme ve saklama kabiliyetleri, insanlara sonuçları üzerinde çalışmaları ve bu sonuçları zamanla daha da iyileştirmeleri konusunda son derece faydalıdır.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER, POZİTİF DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNİ YERLEŞTİRMEK İÇİN DAHA FAZLA YAYGIN HALE GELECEK VE GÜÇLENECEKLER. BLAINE WILSON, MS, WELLCOACHES CORPORATION KIDEMLİ MÜDÜRÜ, TEXAS.

Ayrıca, cihazlar ve çevrimiçi uygulamalar arasındaki bağlantılar, artan rekabet ve katılım ile egzersiz programlarını daha da eğlenceli hale getirir. Zorluklar, oyunlar, uygulamalarla bağlantı ve artan yapay zeka özellikleri, kullanıcıları süreç içinde fiziksel durumlarını iyileştirerek, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eden yepyeni bir dijital ortam yaratıyor.

Uygulamalar da ayrıca özel bir sözü hak ediyor. Son anketin sonuçlarına göre, ilk 15’te yer alan  fitness uygulamaları , bugünlerde tam anlamıyla bağımsızlık elde ederek, egzersizlerinde kullanıcılara yardımcı olacak ses ve video içerikleri sunuyor. Technogym’in  mywellness uygulaması gibi bu uygulamalardan bazıları, kullanıcının birden fazla eğitim deneyimine olanak tanıyan çok sayıda giyilebilir cihaza ve diğer uygulamalara bağlanabilir.

Son olarak, anketteki bu eğilim, teknolojinin iyi test edilmiş cihazlarda oldukça popüler olduğunu ve sanal gerçeklik eğitimi gibi daha yenilikçi alanlara da yetişmesi gerektiğini göstermektedir.

2. Grup Antrenmanları

Grup sınıflarının birçok faydası var ve insanlar da bunun açıkça farkında. Öncelikle ve en önemlisi, bu derslere katılan kişiler,  eğitmenleri tarafından yönlendirilen ve sürekli olarak motive edilen kişiler. Bu tür bir deneyim, ilgi çekici bir ortamda performans göstermek için motive olan grup sınıfı kullanıcıları için mucizeler yaratır.

 

GRUP ANTRENMANLARINDA, YARIŞMALARIN POZİTİF FAYDALARI KULLANILABİLİR VE BU DA ANTRENMAN YAPANLARIN PERFORMANS GÖSTERMESİNİ VE ETKİLEŞİMDE KALMASINI SAĞLAYABİLİR. FLORENTINA HETTINGA, PHD, SFHEA, FECSS, FACSM,, ESSEX ÜNİVERSİTESİ SPOR PERFORMANSI VE HALSİZLİK ARAŞTIRMA BİRİMİ BAŞKANI, BİRLEŞİK KRALLIK.

 

Ek olarak, insanlar küçük gruplara göre daha büyük grup sınıflarını tercih ederler çünkü  bu sınıflar daha geniş bir kitleyle sosyalleşmek ve rekabet etmek için  mükemmel bir yoldur. Sağlıklı rekabet aslında antrenman sıklığına ve derse devam etmenin bir nimetidir. Son olarak, her gün yeni eğitim biçimleri ortaya çıkıyor ve bu da kullanıcıların sürekli yeni bir antrenman ile meşgul olabileceği anlamına geliyor.

Kardiyo temelli sınıflardan, askeri kamplardan esinlenilen antrenman programlarına, fonksiyonel hareketleri artırmaya yönelik antrenman seanslarından  SKILLATHLETIC TRAINING  ‘e kadar (kullanıcının atletik performansını en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan bütün bir antrenman formatı), seçeneklerin listesi kullanıcıların özel ihtiyaçlarını giderek daha fazla hedef alıyor.

3. Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Egzersiz (HIIT)

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bir eğitim  tipik olarak kısa süreli yüksek yoğunluklu antrenmanlar  ve ardından kısa molalar içerir. Yüksek yoğunluklu antrenmandaki kilit unsur, antrenman zamanının veriminde yatar, bu da efor seviyesi nedeniyle, sadece kısa seanslarda yapılabilir.

 

TÜKETİCİLER FİZİKSEL AKTİVİTE VE antrenman hedeflerini gerçekleştirmek İÇİN DAHA yenilikçi ORTAMLAR ARIYOR. YURI FEITO, PHD, MPH, FACSM, WELLSTAR SAĞLIK VE İNSAN HİZMETLERİ ÜNİVERSİTESİ EGZERSİZ BİLİMİ ÖĞRETİM ÜYESİ, GÜRCİSTAN.

Gerçekten de insanlar, uzun bir antrenman seansı veya daha görünür sonuçlara sahip kısa ve daha zorlu bir tercih seçeneği göz önüne alındığında, büyük olasılıkla ikincisini seçecektir.

 

Dünya çapındaki anket sonucunda, bu antrenman yöntemi bilimsel topluluğun bir kısmı tarafından eleştirilmiştir, çünkü hızlandırılmış antrenmanlar yanlış yapılabilir ya da çok fazla fiziksel baskıya neden olabilir. Bu nedenle yeni HIIT antrenman formatları, katı bir teorik çerçeveye  ve katı güvenlik önlemlerine dayanıyor. Örneğin, SKILLATHLETIC TRAINING, kontrollü yük ve yoğunluk ilerlemesi ile kullanıcıya zaman tanımak için gerçek zamanlı kalp ritmi takibini kullanarak, zaman içinde atletik performansın dört temel taşını (GÜÇ, HIZ, ÇEVİKLİK ve DAYANIKLILIK) geliştirmeyi temel alıyor.

Mevcut geniş çalışma seçenekleri dizisi de HIIT için bir başka kazanma unsuru: fonksiyonel antrenmandan vücut ağırlığı egzersizlerine, kullanıcılar her yerde, etkili, daha hızlı ve böylece daha sık bir şekilde ve kolayca çalışabilirler.

4. Yetişkinler için Zindelik ve Fitness

Güneş artık, sadece kilo vermeyi amaçlayan antrenman formatları ve adı çıkmış 7 günde 7 kilo diyetleri için batıyor. Yaz mevsiminde incelme mücadelesi her zaman canlı kalacak olsa da, insanlar artık sadece ince olmak uğruna zayıf olma ihtiyacı hissetmiyor. Bunun yerine,  daha sağlıklı hissetmeye ve daha aktif olmaya odaklanıyorlar. Bu nedenle, diyet ve antrenman önerileriyle sağlıklarını takip etmelerine rehberlik edebilecek sertifikalı fitness profesyonellerinden tavsiye alıyorlar.

 

Diğerleri de sadece sağlık profesyonelleriyle yetinmiyor ve  ayrıca kişisel antrenörler de tutuyor, bu antrenörler de onları egzersiz  rutinlerinin doğru şekilde yürütülmesi için yönlendiriyor ve onları motive ediyor. Kişisel antrenörlerin rolünü yeterince vurgulamak zor: ankete göre, 2006’daki başlangıcından bu yana bu trend ilk 10’da yer aldı.

 

YETİŞKİNLER İÇİN OLAN FITNESS PROGRAMLARI, YAŞA ÖZEL FİZİKSEL AKTİVİTE İHTİYACI DUYAN VE HIZLA BÜYÜYEN BU NÜFUS İÇİN BİR GEREKLİLİK. WAYNE L. WESTCOTT, PHD, QUINCY COLLEGE EGZERSİZ BİLİMİ PROFESÖRÜ, MASSACHUSETTS.

 

Sağlık hizmeti ile daha fazla ilgilenen sadece geleneksel demografik değil. Eskiden spor endüstrisinin dışında kalan nesiller, fiziksel egzersizin  dengeli bir yaşamdaki önemli rolünü yeniden keşfetti. Sonuçta, insanlar daha uzun yaşıyor ve çalışıyor; bu yüzden, daha uzun süre sağlıklı ve aktif kalmak istiyorlar.

Bu bağlamda, fitness ya da sağlığını iyileştirmek ve korumak için fitness egzersizleri reçetesi son derece popüler hale geliyor.  Fitness’ın  yalnızca genel yaşam beklentisini arttırdığı ve hastaların yaşam kalitesini yükselttiği  değil, ayrıca  (Egzersiz İlaçtır®  veya  Daha İyi Bir Dünya İçin Harekete Geçelim  gibi girişimler tarafından da ortaya konduğu gibi) sağlık hizmetleri maliyetlerini düşürdüğü  ve böylece dünya çapında sağlık departmanlarının gündemindeki bir numaralı konu  olduğu da gösterilmiştir.