19 Mayıs’ta Türkiye Technogym’le Bağımsızlığı Kutladı.

Bu yıl 19 Mayıs Türkiye’de hiç olmadığı gibi bir kutlama günü oldu. 101 yıldan sonra Covid, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı anısına yapılan kutlamaları değiştirdi, fakat bu güne özel bir iz bırakma arzusu yine de üstün geldi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yılın en önemli günlerinden biri. Bu bayramda, evde olsak da spor önemli bir rol onamaya devam etti.

Fiziksel aktiviteyi artırmak ve Koronavirüs’ün getirdiği kısıtlamalara karşı gelmek için MCR Racesetter Akademisi, Spor Federasyonu ve Türkiye Spor Bakanlığı’yla iş birliği içinde ve Saran Medya ajansının sponsorluğunda büyük bir sanal yarış organize etti.

 

Milli şampiyon Aykut Çelikbaş’ı desteklemek için yedi yüzden fazla hayran bu çekişmeye katıldı. Ünlü koşucu elbette bir Technogym Skillrun koşu bandı üstünde 19 Mayıs 00:01’de başlayıp  19 Mayıs 19:19’da sona eren büyük ve eşsiz bir performans fırsatını kaçıramazdı.

Tam on dokuz saat on dokuz dakikada, saatte ortalama 9.8 km hızla 188 kilometre koşuldu ve 14,000 kalori yakıldı (Çelikbaş sadece fiziksel ihtiyaçları için durdu). Hiç şüphesiz ki bu, uzaktan bile olsa büyük alkışları hak eden cesurca bir çaba.

Aykut Çelikbaş Projesi

Bu yarışın yıldızı hakkında daha fazlasını öğrenelim. Yorucu Spartathlon’a beş kere katılan Çelikbaş, 1983’ten beri her yıl yapılan ve Atina’dan Sparta’ya kadar 246 kilometre süren bu ultramaratonun Türkiye rekorunu elinde tutan kişi. Bu yarış, Yunan tarihçi Herodot’a göre milattan önce 490 yılında büyük Maraton savaşında Perslere karşı yardım istemek için Sparta’ya gönderilen elçi Phillipides’in kazandığı başarının anısını kutlamak için yapılmaktadır.

Çelikbaş ayrıca “Ultra Kitap” isminde bir kitabı da bu yorucu yarışa adadı. Çelikbaş performansının sonunda: “Skillrun güçlü ve ergonomik özellikleriyle çok rahat bir şekilde koşmamı sağladı” dedi. Ayrıca Unity interaktif konsolunun da özelliklerini vurguladı. “Unity, bana gelişmiş bir eğlence paketi ve hedefimi hesaplayarak yarışı güvenli bir şekilde bitirmem için gereken tüm teknik parametreleri sundu.”

 

Bu arada, bu yarış bir Technogym koşu bandıyla Türkiye’de yapılan ikinci büyük etkinlik olarak kayıtlara geçti. İlki 2019’da Technogym Master Trainer’ı Özgür Tetik ve kendisine eşlik eden altı kadın ve altı erkek koşucuyla birlikte yapıldı. Yarış 29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı’nda sona erdi: 28 Ekim’de saat 12:00’de başlayan ve 29 Ekim saat 12:00’de biten 193 kilometrelik bir yarış, Technogym Run Excite 1000 üzerinde yirmi dört saatte tamamlandı.

Türkiye’de 19 Mayıs’ın kısa bir tarihçesi

19 Mayıs yarışına geri dönelim. Bu yarış, işgalci kuvvetlere karşı Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919’da, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş olan İstanbul’dan Samsun’a (Karadeniz kıyısındaki bir liman) giden ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün başarılarını sembolik olarak hatırlatmakta. Atatürk’ün dileğini yerine getiren Türk hükümeti 19 Mayıs’ı “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak ilan etti. Bu bayram daha sonra, Atatürk’ün doğuşunun yüzüncü yıl dönümü olan 1981’de şu anda kullanılan “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını aldı.

Bu bayramda genç Türk koşucular ülke bayrağını on gün kadar süren bir maratonla Samsun’dan Ankara’ya taşıyorlar.

Bayrak daha sonra, Ankara’dan İzmir’e, Samsun’dan İstanbul’a kadar ülkenin tüm diğer büyük şehirlerinde organize edilen çok sayıdaki spor etkinlikleriyle birlikte ve etkileyici bir törenle Türkiye Cumhurbaşkanı’na devrediliyor.

Üniversite öğrencileri, öğretmenleri, akrabaları ve arkadaşları için özel programlar hazırlarken, sporcular da kendi yerel stadyumlarında gösteriler yapıyor veya yarı maratonlar gibi halka açık spor müsabakalarına katılıyorlar.  Bu yılki geleneksel kutlamalar, bayramın hala büyük bir öneme sahip olduğunu göstermesi için, pek çok televizyon programının yapılmasını teşvik eden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da desteğiyle evde yapılanlarla yer değiştirdi.

Ayrıc bu günde yapılan kutlamalar kapsamında  sanal ortamda da olsa evde kalmak istemeyenler için de Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Samsun’a uçan “TK1919” sefer sayılı uçak için kişiye özel isimlerle anı biletleri üretti.